PROJEKTY GRUPY I W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
- PROJEKT eTWINNING
Projekt „Owady i inni znajomi z majowej łąki. Odkrywamy świat przyrody.”
Projekt powstał w ramach ogólnopolskiej współpracy przedszkoli na platformie eTwinning.
Opis projektu eTwinning:
Zachwycając się bioróżnorodnością i pięknem kwitnącej łąki zapoznajmy dzieci z mieszkańcami tegoż środowiska. Spójrzmy na łąkę z perspektywy jego mieszkańców. Poznajmy umiejętności owadów oraz ich znaczenie i rolę w środowisku przyrodniczym, aby móc zgodnie dzielić wspólną przestrzeń łąki.
Spodziewane rezultaty:
- odczuwanie radości i satysfakcji z pokonywania trudności,
- rozwijanie umiejętności ICT – obsługa komputera, tabletu, aparatu fotograficznego, tablicy interaktywnej,
- rozumienie znaczenia kodowania i dekodowania informacji,
- czytanie uproszczonych rysunków, piktogramów, znaków informacyjnych,
- założenie „łąki kwietnej” – wspólnie wysianie nasiona, z których wyrośnie łąka,
- książeczka „Ciekawostki o owadach i innych mieszkańcach ogrodów”,
- „Pszczoły” – opowieść ruchowa.
Projekt realizowany jest z grupą III.
Osoby odpowiedzialne za realizację projektu:
Małgorzata Kołakowska, Jadwiga Wąsowska
-
NASZ OGRÓD DYDAKTYCZNY W CYFROWEJ ODSŁONIE
KONKURS CERTYFIKAT SZKOLNEGO OGRODU DYDAKTYCZNEGO VI EDYCJA
Organizator: Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie – Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Olsztynie.
Cele konkursu:
Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych do przygotowania przewodnika po szkolnym/przedszkolnym ogrodzie i interaktywnych materiałów dydaktycznych dla uczniów/dzieci związanych z zasobami przyrody ożywionej i nieożywionej ogrodu
Rozpropagowanie postaw proekologicznych poprzez kształtowanie szacunku do różnorodności biologicznej i georóżnorodności.
wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie edukacji „ogrodowej” między szkołami i przedszkolami poprzez platformę edukacyjną W-MODN w Olsztynie, na której zostaną udostępnione interaktywne przewodniki po ogrodzie i materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas lekcji związanych ze szkolnym ogrodem dydaktycznym
- UDZIAŁ W KAMPANII EDUKACYJNEJ „MOJA ŁĄCZKA KWIETNA”
Zadanie: Uczestnicy kampanii na wybranym przez siebie miejscu założą lub w innym miejscu zaobserwują i zarejestrują gatunki roślin na niej występujących oraz mieszkańców łączki ze świata zwierząt.
-
KODOWANIE NA DYWANIE JAKO INNOWACJA PEDAGOGICZNA
Innowacja „Programowanie offlainowe drogą do kształtowania kompetencji cyfrowych u dzieci 3-letnich” jest odpowiedzią na aktualne potrzeby i wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz opublikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2020/2021. Do stworzenia innowacji zainspirował nas ubiegłoroczny udział w programie edukacyjnym Uczymy dzieci programować.
Głównym celem wprowadzanej innowacji było rozwijanie u wychowanków uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie.
Celem innowacji było: kształtowanie kompetencji miękkich: rozwijanie logicznego algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności, odporności na stres, kształtowanie umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań, bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych.
Wyzwania zrealizowane w ramach innowacji:
- Wyzwanie – Konkurs „Cała Polska Programuje”
- Code Week 2020
- Dzień Kropki
- Wyzwanie Świąteczne – Zima 2020 z UDP
- Poznajemy roboty – OZOBOT
- Poznajemy roboty – GENIBOT