Projekty grupy V w roku szkolnym 2019/2020 – realizacja projektów z UNO.

         W ramach współpracy z UNO podejmujemy różnorodne inicjatywy i projekty. Pomagają one przedszkolakom zrozumieć otaczający je świat przyrodniczy i społeczny. Uczą, jak służyć swojemu krajowi na miarę własnych możliwości.

Projekt „Jestem Przyjacielem Lasu”.

Warmińsko-Mazurski Okręg Ligi Ochrony Przyrody i Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela zaprosił nasze przedszkole 20.09.2019 do udziału w kolejnej edycji kampanii edukacyjnej „Jestem Przyjacielem Lasu-Jesień”.

Dzieci zachęcono do zbierania żołędzi z terenu zamieszkałego przez ludzi i poproszono o przekazanie ich najbliższemu Nadleśnictwu.
Dzieci z Olsztyna zebran
e żołędzie przekazały do siedziby Lasu Miejskiego.

Program był adresowany do wszystkich Nowoczesnych Placówek Edukacyjnych. Troska o zwierzęta jest przejawem naszej dojrzałości za los każdej żywej istoty, a troszcząc się o swój las i o jego mieszkańców okazujemy troskę wszystkim.

Projekt „Dzień Przedszkolaka z Kombatantami”

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela i Przyjaciele 20 września zaprosili grupę starszaków z naszego przedszkola do Leśnego Parku Linowego na program pod Honorowym patronatem płk. Marcina KUSA „Dzień Przedszkolaka z Kombatantami”.

Współautorami programu byli:
KOMENDA MIEJSKA POLICJI w Olsztynie
LIGA OCHRONY PRZYRODY w Olsztynie
NARODOWY BANK POLSKI w Olsztynie
OLSZTYŃSKA SZKOŁA WYŻSZA
REBEL CENTRUM SZKOLENIA KRAV-MAGA

 

 

Projekt „Święto Niepodległości z Kombatantem”

 

      Z okazji Święta Niepodległości nasze przedszkole zorganizowało spotkanie z gościem honorowym – kombatantem kpt Stanisławem Rusowiczem oraz z panem Zbigniewem Majchrzakiem, liderem UNO.

Podczas spotkania były występy artystyczne każdej z grup łączące pieśni żołnierskie, patriotyczne i współczesne oraz improwizacje nawiązujące do dramatycznej historii Polski.

Kpt Stanisław Rusowicz życzył dzieciom, aby godnie reprezentowały swoje przedszkole, dobrze się uczyły, szanowały rodziców, nauczycieli i innych ludzi. Nasz gość podkreślił, że nie miał tak szczęśliwego dzieciństwa, ale widok szczęśliwych dzieci w wolnej Ojczyźnie uważa za nagrodę za swój wysiłek w walce o Polskę.

PRZYJACIELE  SIKOREK

       Gospodarzami spotkania 27.01.2020 w olsztyńskim Parku im. J. Kusocińskiegon, na które zaproszono grupę V, byli Tadeusz Pampuch – LOP Okręg Warmińsko-Mazurski oraz Zbigniew Majchrzak – UNO.

   Głównym tematem spotkania była ochrona ptaków poprzez dokarmianie ich w okresie zimowym. Nawet w obecnych warunkach atmosferycznych jest znacznie mniej różnego rodzaju pokarmu dla naszych skrzydlatych przyjaciół, szczególnie w warunkach miejskich. Wszyscy zgodziliśmy się, że dokarmianie rozpoczynamy późną jesienią a kończymy wczesną wiosną, gdy jednak nie ma silnych mrozów i obfitych śniegów, to nie rozpieszczamy ptaków nadmiarem pokarmu. Musimy jednak wykładać jej tyle, aby w tym stałym miejscu nie zabrakło jej do wczesnej wiosny.

     Demonstrowano również jeden z możliwych sposobów wywieszania zakupionej karmy w postaci „kul” z tłuszczu i rożnego rodzaju nasion, chętnie zjadanych przez wiele gatunków ptaków w okresie zimowym. Sposób, który znacznie utrudnia korzystanie z niej przez zimujące u nas największe gatunki.  Karma jednak powinna być nie w foliowej siateczce, szkodliwej ptakom i w ogóle w środowisku. Bądźmy prawdziwymi przyjaciółmi dokarmianych zwierząt..

    Na naszym spotkaniu nie zabrakło spotkania z pięknymi pieskami. Opiekująca się nimi Pani pozwoliła na kilka gestów przyjaznego ich powitania, z czego wszyscy byli bardzo zadowoleni, pieski również. Jednocześnie przypomniano dzieciom, że dotykać i głaskać mogą tylko własnego pieska, bo inne mogą zareagować jak wilk i ugryźć, ponieważ każdy piesek nawet ten najmniejszy kiedyś był wilkiem.

      Przypomniano również zasadę odpowiedzialności za nasze domowe pieski i kotki.

      Kule z pokarmem wywiesiliśmy w naszym przedszkolnym ogrodzie. Pomógł nam w tym nasz pan woźny.