Wielkanocne opowiadania

Układanie historyjek obrazkowych niesie ze sobą mnóstwo zalet: podnosi poziom słownictwa, rozwija wyobraźnię, uczy analizy przyczynowo-skutkowej, ćwiczy pamięć.

Na czym polega zabawa? 

Drukujemy obrazki, naklejamy aby je usztywnić na coś twardszego, np nakrętki, karton itp. czy też w wersji wielkanocnej, na mini pisanki ze styropianu . Wszystko wrzucamy do woreczka. Dziecko losuje ustaloną przez nas liczbę obrazków, najlepiej minimum 5, żeby było z czego stworzyć opowiadanie. Następnie zaczyna się  zabawa – dziecko tworzy opowieść, zawierającą wylosowane obrazki.

Np. słońce – rodzice – burzowa chmura – kalosze – chłopiec idący ze święconką

W wielkanocną sobotę za oknem świeciło piękne słońce. Rodzice wysłali mnie ze święconką do kościoła. Kiedy już wychodziłam z domu, na niebie pojawiła się wielka burzowa chmura. Postanowiłam wrócić do domu po kalosze.

Podczas zabawy zachęcamy dziecko do opowiadania treści oraz do tworzenia jej w taki sposób, żeby widać było związki przyczynowo-skutkowe pomiędzy obrazkami. W wersji trudniejszej dziecko opowiada nie patrząc na obrazki, jedynie je zapamiętując, a w kolejnej odsłonie opowiadanie muszą powtórzyć współgrający.

 

WielkanocneOpowiadania – obrazki

 

Materiały pochodzą ze strony Dzieckiem Bądź.